Az élmények varázsa- Storytelling marketing
Először szögezzük le, hogy mi az a storytelling marketing A storytelling marketing egy olyan marketingstratégia, amely vagy egy vállalkozást vagy egy termék/márka népszerűsítését erősíti. Azért érdemes alkalmazni, mert az emberek hajlamosak emlékezni és azonosulni a történetekkel, és ezzel együtt kialakítanak egy érzelmi kötődést a termékkel vagy márkával kapcsolatosan. A storytelling marketing segítségével a vállalkozások úgy mutathatják be termékeiket vagy márkáikat, hogy az olvasó elméjét “behúzzák” a történetbe és érzelmileg hatnak rá.
Storytelling marketing előnyei
Számos helyen alkalmazható a storytelling marketing, ezért érdemes, mint marketing eszközt alkalmaznunk. De nézzük meg, hogy mik az előnyei:
Emlékezetesség
Az emberek jobban emlékeznek történetekre, mint száraz tényekre vagy reklámüzenetekre, sokkal
jobban bevonzza őket.Ezért egy jól elmesélt történet lehetséges a márkának az emlékezetesség növelésében.
Érzelmi bevonzás
A storytelling révén a vállalkozások képesek érzelmi kapcsolatokat kialakítani az ügyfeleikkel. Az érzelmi kötődés hűséges vásárlókat és hosszú távú kapcsolatokat hozhat létre.
Hogyan írjak storytelling marketing szöveget?
A storytelling marketing szövegírása során érdemes néhány fontos lépést követni, hogy hatékony és meggyőző történetet hozzunk létre. Íme egy hasznos útmutató:
Ismerd meg a célközönséget
Az első lépést az, hogy alaposan megismerd a célközönséget. Tudnod kell, hogy kik azok, akiknek szól a történet, és milyen érdeklődési területeik, problémáik és vágyaik vannak. Az üzenetet és a történetet az adott közönség igényeihez és érdeklődéséhez kell igazítani.
Alaposan megismerd a célközönséget
Tudnod kell, hogy kik azok, akiknek szól a történet, és milyen érdeklődési területeik, problémáik és vágyaik vannak. Az üzenetet és a történetet az adott közönség igényeihez és érdeklődéséhez kell igazítani.
Válaszd ki a történet fő üzenetét
Határozd meg, hogy milyen fő üzenetet szeretnél közvetíteni a történeten keresztül. Az üzenetnek nem kell arra, hogy miért érdemes az adott terméket vagy márkát választani, és miért fontos a célközönség számára.
Válaszd ki a megfelelő narratív struktúrát
A történetnek struktúráltán és érthetően kell folynia. Használhatsz klasszikus narratív elemeket, mint például kezdet, közép és vég, konfliktus, csúcspont és feloldás. A mondanivaló és a célok függvényében válaszd ki a megfelelő narratív struktúrát.
Alakítsd ki a karaktereket
Ha a történet szereplőket tartalmaznak, fejleszd ki őket részletesen. Az olvasóknak vagy nézőknek kell tudniuk azonosulni vagy együttérzést érezni a karakterekkel. Mutass be karaktereket, akikre a célközönség könnyen ráismerhet.
Részletezd a környezetet és a háttértörténetet
A történet világának és háttértörténetének fontosnak kell lennie a történet előrehaladásában. A helyszínek időpontok és a háttértörténetek a történet mélységének és életszerűségének megteremtésében.
Használj megfelelő nyelvezetet és stílust
Válaszd ki a megfelelő nyelvezetet és stílust a történethez. Fontos, hogy a nyelvezet és a stílus megfeleljen a célcsoportnak és az üzenetnek. Használj képeket, szimbólumokat és metaforákat, hogy megerősítsd a történet mondanivalóját.
Hozz létre feszültséget és érzelmi elemeket
A jó storytelling marketing történetek általában feszültséget és érzelmi elemeket tartalmaznak. Az emberek gyakran emlékeznek azokra a történetekre, amelyek érzelmeket váltanak ki belőlük, így próbálj meg az érzelmekre hatni a történetben.
Zárd le a történetet
A történet zárlatánál erősíti meg az üzenetet és a fő üzenetet. A történetnek egyfajta tanulságot vagy üzenetet kell hordoznia, amelyet az olvasók vagy nézők megértve és elfogadva éreznek.
Helyezd el a hívást a cselekvésre
A storytelling marketing szöveg befejezi győződj meg arról, hogy pontosan és konkrétan hívást a cselekvésre (Call to Action, CTA) fogalmazol meg. Az olvasóknak vagy nézőknek tudniuk kell, tegyenek a történet hatására, hogy például mit vásároljanak, iratkozzanak fel, osszák meg a történetet stb.
Milyen márkáknál vagy termékeknél érdemes alkalmazni a storytelling marketinget és hogyan?
A storytelling marketing szinte mindenféle márkánál és terméknél alkalmazható, de különösen hatékony marketing eszközet lehet bizonyos kategóriákban és helyzetekben. Néhány példa arra, hogy mely márkáknál és termékeknél érdemes erősen alkalmazni ezt a stratégiát. Termékek, amelyek mögött van egy erős értéktörténet. Ha egy termék mögött áll egy érdekes vagy inspiráló történet, akkor érdemes ezt kiemelni a marketingkommunikációban. Például,
1. A környezetbarát vagy fenntartható termékeknél az előállítási folyamatról szóló történetek nagyon hatékonyak lehetnek.
2.Luxusmárkák: Luxuscikkeknél, például a prémium autóknál, ékszereknél vagy divatmárkáknál a storytelling marketing nagyban erősíti a márkával kapcsolatos státuszt
és vásárlói élményt.
3.Helyi vállalkozások: A helyi vállalkozások számára az üzlet tulajdonosának vagy alapítójának személyes története és elkötelezettsége a közösségre tekintettel fontos lehet. Sokan azonosulhatnak
a vállalkozás múltjával, értékrendjével, stb.
4. Élelmiszerek és italok: Élelmiszerek és italok esetében az alapanyagok forrásának és az előállítási folyamatnak a bemutatása, valamint az ételkészítés vagy sörkészítés hagyományainak
bemutatása igencsak hatékony lehet marketing szempotból.
5. Nonprofit szervezetek: A Nonprofit szervezetek esetében a storytelling marketing az adományozók és támogatók számára érdemes bemutatni az emberi történeteket és azokat a problémákat, amelyekre a szervezet összpontosít.
6. Technológiai innovációk: Ha egy cég új technológiai termék vagy megoldást be a piacon, a storytelling vezet hatékony marketing a termék fejlesztésének és a vállalkozás háttértörténetének bemutatásában.
7.Egészség és fitnesz termékek: Egészségügyi termékek esetében a személyes sikertörténeteinek bemutatása ami nagyon motíváló tud lenni, például egy sikeres életmódváltás, súlycsökkentés vagy egészségi problémák megszűnésének az elmesélése.